top of page

Як зареєструвати право власності за померлим?

  • Фото автора: Maria Pysmenna
    Maria Pysmenna
  • 21 бер.
  • Читати 2 хв

Право власності за померлим реєструється через процедуру спадкування, яка регулюється Цивільним кодексом України, зокрема статтями 1216-1308. Спадкоємець повинен прийняти спадщину протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця, звернувшись до нотаріуса або до суду у випадку пропуску строку. Якщо вам відмовили в реєстрації права власності, звертайтеся до адвоката за номером +38 (073) 048-57-84 (адвокат Молчанов).

Ключові слова: спадкування, право власності, Цивільний кодекс України, спадкоємець, нотаріус, суд, строк прийняття спадщини, реєстрація права власності, адвокат, померлий


Типові питання та відповіді щодо реєстрації права власності за померлим


1. Як прийняти спадщину для реєстрації права власності?

Спадкоємець подає заяву про прийняття спадщини до нотаріуса або уповноваженої особи органу місцевого самоврядування протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця. Якщо спадкоємець проживав з померлим, він вважається таким, що прийняв спадщину автоматично, але для реєстрації права власності все одно потрібно звернутися до нотаріуса.


2. Що робити, якщо пропущено строк для прийняття спадщини?

У разі пропуску строку спадкоємець може звернутися до суду з позовом про продовження строку для прийняття спадщини. Суд може задовольнити позов, якщо причини пропуску (наприклад, хвороба чи незнання про смерть) будуть визнані поважними.


3. Які документи потрібні для реєстрації права власності за померлим?

Для реєстрації необхідно подати:

  • Свідоцтво про смерть спадкодавця.

  • Документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження, шлюб тощо).

  • Заповіт (за наявності).

  • Документи на майно спадкодавця (наприклад, свідоцтво про право власності на нерухомість).


4. Чи можна зареєструвати право власності, якщо є спір між спадкоємцями?

Якщо між спадкоємцями є спір, реєстрація права власності можлива лише після його вирішення в суді. Суд визначить частки спадщини або вирішить, кому належить майно.


5. Як відбувається реєстрація права власності на нерухомість за померлим?

Після прийняття спадщини та отримання свідоцтва про право на спадщину від нотаріуса, спадкоємець звертається до державного реєстратора для внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на підставі цього свідоцтва.


Типові помилки при реєстрації права власності за померлим та їх правильне тлумачення


  1. Помилка: Спадкоємець вважає, що проживання в будинку померлого достатньо для автоматичного отримання права власності.


    Правда: Проживання з померлим дозволяє автоматично прийняти спадщину, але для реєстрації права власності потрібно отримати свідоцтво про право на спадщину від нотаріуса.


  2. Помилка: Спадкоємець думає, що може зареєструвати право власності без згоди інших спадкоємців.


    Правда: За наявності кількох спадкоємців реєстрація можлива лише за їхньою згодою або за рішенням суду, яке визначає частки.


  3. Помилка: Спадкоємець вважає, що заповіт автоматично передає право власності без дій з його боку.


    Правда: Навіть за наявності заповіту необхідно прийняти спадщину та оформити свідоцтво про право на спадщину у нотаріуса.


  4. Помилка: Спадкоємець думає, що реєстрація права власності на рухоме майно не потрібна.


    Правда: Для рухомого майна (наприклад, автомобіля) також потрібна реєстрація права власності, наприклад, у сервісному центрі МВС.


  5. Помилка: Спадкоємець вважає, що неоформлене право власності означає перехід майна до держави.


    Правда: Якщо спадщина прийнята, але право власності не зареєстроване, майно не переходить до держави, але спадкоємець не зможе ним розпоряджатися (наприклад, продати).


Висновок

Реєстрація права власності за померлим – це процедура, що вимагає чіткого дотримання строків і правильного оформлення документів через нотаріуса чи суд. Знання типових питань і помилок допомагає спадкоємцям уникнути проблем і захистити свої права. Маєте запитання щодо теми? Задавайте їх у коментарях до цього посту. Якщо питання термінове або вам відмовили в реєстрації, звертайтеся до адвоката за номером +38 (073) 048-57-84 (адвокат Молчанов).

Comments


© 2025 Каталог юристів та адвокатів України

bottom of page